Biuletyn naukowców atomowych: Zegar zagłady czyta 90 sekund do Armageddonu w 2023

2023 rok to kolejna zmiana czasu tzw „zegara zazagłady” . Oto całe tłumaczenie z angielskiego o przyczynach tych zmian 

„W tym roku Rada Nauki i Bezpieczeństwa Biuletynu Naukowców Atomu przesuwa wskazówki Zegara Zagłady do przodu, głównie (choć nie wyłącznie) z powodu narastających niebezpieczeństw wojny na Ukrainie. Zegar stoi teraz na 90 sekund do północy – najbliżej globalnej katastrofy w historii”

„Wojna na Ukrainie może wejść w drugi przerażający rok, a obie strony są przekonane, że mogą wygrać. Zagrożona jest suwerenność Ukrainy i szersze europejskie porozumienia w zakresie bezpieczeństwa, które w dużej mierze obowiązywały od zakończenia II wojny światowej. Ponadto wojna Rosji z Ukrainą postawiła głębokie pytania o to, jak państwa wchodzą w interakcje, podważając normy międzynarodowego postępowania, które leżą u podstaw skutecznej reakcji na różnorodne globalne zagrożenia.

A co najgorsze, słabo zawoalowane groźby Rosji użycia broni nuklearnej przypominają światu, że eskalacja konfliktu – przez przypadek, zamierzenie lub błędną kalkulację – jest strasznym ryzykiem. Prawdopodobieństwo, że konflikt wymknie się spod kontroli, pozostaje wysokie.

Ostatnie działania Rosji są sprzeczne z wieloletnimi zobowiązaniami Moskwy. W 1994 roku Rosja dołączyła do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w Budapeszcie na Węgrzech, aby uroczyście zadeklarować, że będzie „szanować niepodległość i suwerenność oraz istniejące granice Ukrainy” oraz „powstrzyma się od groźby lub użycia siły przeciwko integralności terytorialnej lub niezależność polityczna Ukrainy…” Zapewnienia te zostały złożone wyraźnie przy założeniu, że Ukraina zrzeknie się broni jądrowej na swojej ziemi i podpisze Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej – co Ukraina uczyniła.

Rosja sprowadziła również wojnę na tereny reaktorów jądrowych w Czarnobylu i Zaporożu, naruszając międzynarodowe protokoły i ryzykując masowe uwolnienie materiałów radioaktywnych. Dotychczasowe starania Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o zabezpieczenie tych elektrowni zostały odrzucone.”

Podczas gdy wojna Rosji z Ukrainą trwa, ostatni pozostały traktat o broni jądrowej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, New START, jest zagrożony. O ile strony nie wznowią negocjacji i nie znajdą podstaw do dalszych redukcji, traktat wygaśnie w lutym 2026 r. Wyeliminowałoby to wzajemne inspekcje, pogłębiło nieufność, pobudziłoby nuklearny wyścig zbrojeń i zwiększyłoby możliwość wymiany nuklearnej.

Jak ostrzegł w sierpniu sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, świat wkroczył w „czas zagrożenia nuklearnego, jakiego nie widziano od szczytu zimnej wojny”.

Skutki wojny nie ograniczają się do wzrostu zagrożenia nuklearnego; podważają również globalne wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. Kraje zależne od rosyjskiej ropy i gazu starały się zdywersyfikować swoje dostawy i dostawców, co doprowadziło do zwiększenia inwestycji w gaz ziemny dokładnie wtedy, gdy inwestycje te powinny się kurczyć.

W kontekście gorącej wojny i na tle zagrożeń nuklearnych nowego znaczenia nabierają również fałszywe oskarżenia Rosji o planowane przez Ukrainę użycie radiologicznych urządzeń rozpraszających, broni chemicznej i biologicznej. Ciągły strumień dezinformacji na temat laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie budzi obawy, że sama Rosja może myśleć o rozmieszczeniu takiej broni, którą zdaniem wielu ekspertów nadal rozwija.”

Rosyjska inwazja na Ukrainę zwiększyła ryzyko użycia broni nuklearnej, podniosła widmo użycia broni biologicznej i chemicznej, sparaliżowała reakcję świata na zmiany klimatyczne i utrudniła międzynarodowe wysiłki na rzecz rozwiązania innych globalnych problemów. Inwazja i aneksja terytorium Ukrainy naruszyły również normy międzynarodowe w sposób, który może zachęcić innych do podjęcia działań kwestionujących wcześniejsze porozumienia i zagrażających stabilności.

Nie ma jasnej drogi do wypracowania sprawiedliwego pokoju, który zniechęciłby do przyszłej agresji w cieniu broni nuklearnej. Ale jako minimum Stany Zjednoczone muszą pozostawić otwarte drzwi do pryncypialnego zaangażowania z Moskwą, które zmniejszy niebezpieczny wzrost ryzyka nuklearnego, który wywołała wojna. Jednym z elementów ograniczania ryzyka mogą być trwałe kontakty wojskowe USA na wysokim szczeblu z Rosją w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa błędnej kalkulacji. Rząd USA, jego sojusznicy z NATO i Ukraina dysponują wieloma kanałami dialogu; wszystkie należy zbadać. Znalezienie drogi do poważnych negocjacji pokojowych może znacznie przyczynić się do zmniejszenia ryzyka eskalacji konfliktu. W czasach bezprecedensowego globalnego zagrożenia wymagane są wspólne działania, a liczy się każda sekunda.”

RokMinut do 24:00CzasZmianaPowód
1947723:53Początkowe ustawienie Zegara zagłady
1949323:57−4Związek Radziecki testuje swoją pierwszą bombę atomową[2].
1953223:58−1W ciągu dziewięciu miesięcy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki testują broń termojądrową[3].
1960723:53+5W odpowiedzi na zauważenie zwiększonej kooperacji naukowej i publicznego zrozumienia zagrożenia pochodzącego od broni nuklearnej[4].
19631223:48+5USA i ZSRR podpisują porozumienie częściowo zakazujące przeprowadzania prób broni jądrowej, ograniczając testy broni nuklearnej w powietrzu[5].
1968723:53−5Francja i Chińska Republika Ludowa zdobywają i testują broń nuklearną (odpowiednio 1960 i 1964), wojny na Bliskim Wschodzie, w Indiach i w Wietnamie[6].
19691023:50+3Senat USA podpisuje Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT)[7].
19721223:48+2USA i ZSRR podpisują SALT I i układ o niestosowaniu broni balistycznej[8].
1974923:51−3Indie testują broń nuklearną o nazwie Smiling BuddhaSALT II utyka w martwym punkcie[9].
1980723:53−2Nadal impas w stosunkach USA-ZSRR, więcej wojen domowych i akcji terrorystycznych[10].
1981423:56−3Nasila się wyścig zbrojeń, konflikty w AfganistaniePołudniowej Afryce i Polsce[11].
1984323:57−1Dalsza eskalacja wyścigu zbrojeń podczas rządów Ronalda Reagana[12].
1988623:54+3USA i ZSRR podpisują traktat o eliminacji broni nuklearnych średniego zasięgu, poprawiają się wzajemne stosunki obu państw[13].
19901023:50+4Upadek Muru Berlińskiego, sukces ruchów antykomunistycznych we Wschodniej Europie, zimna wojna zbliża się do końca[14].
19911723:43+7USA i ZSRR podpisują START I. Zegar jest najdalej od północy w historii[15].
19951423:46−3Globalne wydatki wojskowe stanowią przedłużenie zimnej wojny; niepokoje związane z możliwością rozprzestrzeniania się posowieckich broni i wiedzy[16].
1998923:51−5Indie i Pakistan testują broń jądrową w pokazie agresji wet za wet; USA i Rosja natrafiają na problemy w dalszym zmniejszaniu ilości uzbrojenia[17].
2002723:53−2Powolny postęp w globalnym rozbrojeniu nuklearnym; USA odrzuca serię traktatów kontrolujących uzbrojenie i informuje o planach wycofania się z układu o niestosowaniu rakiet balistycznych; obawy o możliwość zdobycia i użycia przez terrorystów broni nuklearnej, z uwagi na stopień rozprzestrzenienia materiałów nuklearnych, które mogą być niezabezpieczone i nieodnotowane[18].
2007523:55−2Korea Północna testuje broń jądrową, przypuszczalne ambicje nuklearne Iranu, odnowienie nacisku USA na przydatność wojskową broni nuklearnej, porażka we właściwym zabezpieczaniu materiałów nuklearnych, ciągła obecność 26000 sztuk broni nuklearnych w USA i Rosji[19]. Eksperci oceniają, że do zagrożeń dla cywilizacji dochodzi globalne ocieplenie[20].
2010623:54+1Po raz pierwszy prezydent USA mówi o świecie wolnym od broni nuklearnej; światowa współpraca w celu redukcji arsenału broni nuklearnej; przyjęcie zmian mających na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych[21].
2012523:55−1Rozprzestrzenianie broni jądrowej oraz brak przeciwdziałania globalnym zmianom klimatu[22].
2015323:57−2Ciąg dalszy braku globalnej kontroli nad zapasami broni jądrowej, a także zwiększenie napięć między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w związku z kryzysem ukraińskim[23][24].
20172:3023:57:30−0:30[a]Wzrost zagrożenia bronią atomową (brak postępu w redukcji arsenału jądrowego Stanów Zjednoczonych i Rosji oraz wzrost napięcia w relacjach tych państw, przeprowadzenie podziemnych prób jądrowych przez Koreę Północną, wzrost napięcia pomiędzy Indiami i Pakistanem, a także niepokojące komentarze Donalda Trumpa w czasie kampanii prezydenckiej dotyczące proliferacji broni jądrowej), brak postępów w redukcji emisji gazów cieplarnianych (w tym zbyt mały postęp w rozwoju energetyki jądrowej, a także podważanie naukowego konsensusu w kwestii zmian klimatycznych przez Donalda Trumpa), niekontrolowany rozwój niektórych technologii, w tym możliwe wpływanie Rosji na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, wzrost retoryki nacjonalistycznej oraz lekceważenia wiedzy naukowej[25].
2018223:58−0:30Brak stosownych rozwiązań wobec narastającego ryzyka konfliktu nuklearnego i zmian klimatu[26].
20201:4023:58:20–0:20Rosnące zagrożenie wojną nuklearną, przyśpieszające globalne zmiany klimatu[27].
20231:3023:58:30–0:10Głównie inwazja Rosji na Ukrainę i rosnące ryzyko nuklearnej eskalacji, a także zmiany klimatyczne, ryzyko związane z postępującymi technologiami oraz zagrożenia biologiczne[28].
Wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s