Brian Houston oskarżony o nieodpowiednie zachowanie wobec 2 kobiet- rezygnuje

Cóż, kłopotów globalnego lidera Kościoła Hillsong zdaje się nigdy dość. Cały czas oczekuje na proces sądowy odnośnie rzekomego ukrywania uczynków jego ojca, pastora. 

Teraz 2 kobiety złożyly na niego zażalenie. Guardian pisze:

”Okazało się, że w ciągu ostatniej dekady Houston był zaangażowany w zachowanie wzbudzające  „poważne zaniepokojenie” przez Kościoł w dwóch oddzielnych incydentach. Jedna dotyczyła „nieodpowiednich” wiadomości tekstowych wysyłanych do członka personelu płci żeńskiej, a druga dotyczyła wejścia do pokoju hotelowego kobiety po tym, jak został „zdezorientowany”.

„Oświadczenie kościoła ujawniło, że alkohol i leki na receptę były zamieszane w zachowanie, które spowodowało skargi do kościoła.

„Rozumiemy, że ta wiadomość wywoła wiele emocji i wszyscy podzielamy te uczucia” – powiedział kościół w oświadczeniu.

„Bez względu na okoliczności, wszyscy możemy się zgodzić, że Brian i Bobbie wiernie służyli Bogu przez wiele dziesięcioleci i że ich posługa spowodowała, że miliony ludzi na całym świecie znalazły się pod wpływem mocy, łaski i miłości Jezusa Chrystusa”.

https://www.theguardian.com/australia-news/2022/mar/24/disappointed-and-shocked-pm-distances-himself-from-hillsong-pastor-brian-houston

Zarząd Hillsonga wystosował oficjalne wyjaśnienie:

Ważna wiadomość od globalnego zarządu Hillsong

18 mar 2022
Globalny zarząd Kościoła Hillsong chciałby przekazać kilka ważnych informacji dotyczących naszego globalnego pastora starszego Briana Houstona.

Te kwestie są szeroko komentowane w mediach i ważne jest, abyście od nas usłyszeli, zrozumieli prawdę i mieli wiedzę o działaniach zarządu w tych czasach oraz o sercu stojącym za tymi działaniami.

Jak wiecie, pastor Brian niedawno zrezygnował ze swoich obowiązków służbowych. Kiedy ustąpił w styczniu tego roku, powody, które podał, były prawdziwe. Sytuacja z ojcem przez wiele lat zebrała osobiste żniwo, które było większe, niż sądził, i musiał skupić się na nadchodzących kwestiach prawnych.

W momencie jego ogłoszenia rada kościoła Hillsong nie wydała publicznego oświadczenia, ponieważ nadal dyskutowaliśmy prywatnie z pastorem Brianem nad kilkoma kwestiami. Te kwestie są teraz publiczne, dlatego chcielibyśmy podzielić się z Państwem szczegółami.

Niestety w ciągu ostatnich 10 lat zajmowaliśmy się dwiema skargami na pastora Briana. Sprawy te – podobnie jak wszystkie tego typu sprawy w naszym kodeksie postępowania – były traktowane poufnie. W obu tych przypadkach szanowaliśmy poufność zarówno pastora Briana, jak i osób zaangażowanych, a także musimy przestrzegać lokalnego prawa pracy. Jesteśmy kościołem, który wierzy w łaskę, miłość, przywrócenie i integralność; to są nasze wartości przewodnie.

Możesz być pewien, że dochodzenia w sprawie tych skarg były traktowane bardzo poważnie. Każdy z nich był prowadzony przez członków zarządu lub organ wyznaczony przez zarząd globalny do wysłuchiwania i rozstrzygania skarg na akredytowanych pastorów, przy wsparciu bardzo szanowanych zewnętrznych pastorów i doradców.

Pierwszy numer pojawił się około dziesięć lat temu i dotyczył nieodpowiednich wiadomości tekstowych od pastora Briana do członka personelu, co następnie spowodowało rezygnację członka personelu. Pastor Brian był wówczas pod wpływem tabletek nasennych, od których uzależnił się. Natychmiast przeprosił osobę. Współpracowaliśmy również ściśle z pastorem Brianem, aby zapewnić mu profesjonalną pomoc w wyeliminowaniu uzależnienia od tego leku i udało się to osiągnąć.

Jeszcze raz przepraszamy tego byłego członka personelu i cieszymy się z możliwości udzielenia dalszej pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Drugi problem dotyczył skargi otrzymanej w 2019 r. Po dogłębnym dochodzeniu odkryto, że pastor Brian po sesji na konferencji Hillsong zdezorientował się, po zażyciu leków przeciwlękowych poza przepisaną dawką, zmieszanych z alkoholem. Spowodowało to, że zapukał do drzwi pokoju hotelowego, który nie należał do niego, wszedł do tego pokoju i spędził czas z mieszkanką.

Dochodzenie przeprowadzone przez jednostkę ds. uczciwości wyznaczoną przez zarząd globalny wykazało, że chociaż wszystkie części skargi nie mogły zostać podtrzymane, ważne elementy skargi zostały podtrzymane, a zachowanie budziło poważne obawy. Ostatecznie zarząd stwierdził, że Brian złamał Kodeks postępowania pastora Hillsong.

Przyznajemy również, że niezależnie od okoliczności w tamtych czasach, ta osoba nie zasługiwała na to, by pastor Brian znalazła się w sytuacji, w której się znalazła.

Czuliśmy, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc osobie, która złożyła skargę i potraktowała ją ze współczuciem i szacunkiem, a także spełniliśmy jej wymóg zachowania poufności.

Zarząd spotkał się również z prośbą o zwrot pieniędzy przekazanych kościołowi przez tę osobę i zgodził się na to, aby doprowadzić do rozwiązania w duchu miłości i troski. Pastor Brian był bardzo skruszony i nalegał, by odwdzięczyć się za to Kościołowi.

Bez zastrzeżeń przepraszamy osoby dotknięte działaniami pastora Briana i zobowiązujemy się do udzielenia wszelkiej dalszej pomocy, jakiej możemy udzielić.

Po tym dochodzeniu pastor Brian zgodził się na podjęcie konkretnych działań, w tym ustąpienie na pewien czas z kierownictwa. Niestety, nie podjął wszystkich uzgodnionych kroków, co spowodowało podjęcie dalszych działań przez zarząd pod koniec 2021 r. Pastor Brian pozostaje na urlopie.

Zarząd zawsze starał się działać biblijnie i zgodnie z dobrym rządzeniem. Rozumiemy jednak, że doszło do znacznego naruszenia zaufania. Zarząd szuka zewnętrznych, mądrych rad i dokonuje przeglądu naszej struktury zarządzania i środków, aby zapewnić wyższy poziom odpowiedzialności w całym Kościele Hillsong na całym świecie. Podobnie jak wiele innych kościołów tej wielkości, model zarządzania Hillsong historycznie umieszczał znaczną kontrolę w rękach starszego pastora, ale zdajemy sobie sprawę, że sposób, w jaki robimy rzeczy, wymaga przeglądu. Wiemy, że są obszary, w których możemy się doskonalić i będziemy w tym celu pracować uczciwie i przejrzyście.

Jesteśmy tu dla Ciebie, a ponieważ wspólnie nad tym pracujemy, jesteśmy do dyspozycji, aby Ci pomóc i zaoferować wsparcie. Z naszym zespołem duszpasterskim można się skontaktować za pośrednictwem naszego biura kościelnego w Twojej lokalizacji. Wierzymy również, że jest to czas, aby skoncentrować naszą uwagę na Bogu, który odnawia i odbudowuje, i zachęcać was do dalszego regularnego spotykania się nie tylko w niedziele, ale także w połączonych grupach.

Nasi Interim Global Senior Pastorzy, Phil i Lucinda Dooley, wykonują niesamowitą pracę w trudnych warunkach. Chcemy im podziękować i prosimy o nieustanną modlitwę za wszystkich zaangażowanych i za nasz kościół.

Kochamy Cię i dziękujemy za ciągłe wsparcie.

Globalna Rada Hillsong

Jest to szokujące. Premier Australii, Scott Morrison zareagował w ten sposób:

“„Muszę przyznać, że słysząc tę wiadomość byliśmy bardzo rozczarowani i zszokowani” „Moje pierwsze myśli dotyczyły ofiar, ponieważ zostały one słusznie opisane, więc byłem bardzo zaniepokojony.„A podjęte działania są całkowicie odpowiednie”

Brian jest jego bliskim znajomym. Na koniec w oficjalnym komunikacie z Hillsonga, Brian oznajmił, że zrezygnował:

“Ważna wiadomość od zarządu Hillsong 23 marca 2022 r.

23 mar 2022

Drogi Kościele,

Chcielibyśmy poinformować, że pastor Brian Houston zrezygnował ze stanowiska globalnego starszego pastora kościoła Hillsong, a zarząd przyjął jego rezygnację.

Rozumiemy, że ta wiadomość wywoła wiele emocji i wszyscy podzielamy te uczucia. Niezależnie od okoliczności, wszyscy możemy się zgodzić, że Brian i Bobbie wiernie służyli Bogu przez wiele dziesięcioleci i że ich służba spowodowała, że ​​miliony ludzi na całym świecie zostały dotknięte mocą, łaską i miłością Jezusa Chrystusa.

Kościół Hillsong narodził się z posłuszeństwa Briana i Bobbie oraz oddania wezwaniu Bożemu i jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wszystko, co Brian i Bobbie dali, aby zbudować Jego dom. Prosimy, abyście nadal modlili się za nich i całą rodzinę Houston w tym trudnym czasie.

Jak możesz docenić, wciąż jest wiele do zrobienia, a przywódcy naszego kościoła nadal szukają Boga o Jego mądrość, gdy wyznaczamy kierunek na przyszłość. Zdajemy sobie sprawę, że zmiana jest potrzebna. Zobowiązaliśmy się do niezależnego przeglądu naszej struktury zarządzania i procesów, rozumiejąc, że jest to czas pokornej refleksji i jesteśmy zobowiązani do robienia tego, co konieczne, aby zapewnić cześć Bogu, a nasze oczy skierowane są na Jezusa.

Cenimy Twoje ciągłe wsparcie i modlitwy. W tym czasie modlimy się także za całą naszą kościelną rodzinę.

Rady globalne i australijskie Hillsong Church.”

To się narobiło. Co myślicie? Leki? Alkohol? Smsy? Czy Brian zrobił się niepotrzebny a nowe liderstwo znalazło przynynę aby się go pozbyć?

Linki

https://www.theguardian.com/world/2022/mar/23/hillsongs-brian-houston-resigns-from-megachurch

https://www.theguardian.com/world/2022/mar/19/hillsong-church-apologises-after-investigations-find-brian-houston-engaged-in-inappropriate-behaviour

https://www.theguardian.com/australia-news/2022/mar/24/disappointed-and-shocked-pm-distances-himself-from-hillsong-pastor-brian-houston

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s