Wojna Rosji z Ukrainą 2022: Zwaśnieni Prawosławni z Rosji i Ukrainy

Wojna z Rosją nie pomaga w relacjach ekumenicznych. Papiestwo próbuje pozostać bezstronne, natomiast Prawosławni uzasadniają walkę, potępiając przeciwne strony. Cyryl I czyli strona Rosji chwalił Putina, a z drugiej strony EpifaniuszŚwiatosław Szewczuk potępili atak i zagżewali Ukrainę do walki.

Wikipedia:

“Komunikat watykańskiego sekretarza stanu, kardynała Pietro Parolina, bez podania nazwiska Putina, powiedział, że chociaż rozwija się najgorszy scenariusz, „nadal jest czas na dobrą wolę, wciąż jest miejsce na negocjacje, wciąż jest miejsce na ćwiczenie mądrości, która zapobiega przewadze partyzanckich interesów, która chroni słuszne aspiracje wszystkich i oszczędza światu szaleństwo i okropności wojny”. Wczoraj papież Franciszek wezwał polityków do wykonania sumienia przed Bogiem za ich działania na Ukrainie i ogłosił 2 marca, Środę Popielcową, międzynarodowym dniem postu i modlitwy o pokój.

Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I potępił inwazję, wyrażając głęboki smutek, a także swoje poparcie dla Ukrainy i stwierdził, że „modli się do Boga miłości i pokoju o oświecenie przywódców Federacji Rosyjskiej, aby zrozumieć tragiczne konsekwencje jego decyzje „

Nie odnosząc się bezpośrednio do inwazji, 23 lutego Cyryl, patriarcha Moskwy i całej Rusi (Rosyjski Kościół Prawosławny), pochwalił prezydenta Putina za służbę narodowi rosyjskiemu, mówiąc, że Rosyjski Kościół Prawosławny postrzega siły zbrojne kraju jako „aktywnie manifestujące ewangeliczna miłość do bliźnich i wierność wysokim moralnym ideałom prawdy i dobra”

We wspólnym oświadczeniu arcybiskup Canterbury Justin Welby i arcybiskup Yorku Stephen Cottrell określili inwazję jako „wielkie zło”, wzywając do publicznej decyzji o wyborze drogi do pokoju i międzynarodowej konferencji w celu sformułowania porozumień długoterminowych. stabilność i pokój przy jednoczesnym poparciu propozycji Papieża w sprawie światowego dnia modlitwy i postu o pokój.

Metropolita kijowski i całej Ukrainy Epifaniusz I (cerkiew prawosławna Ukrainy) potępił najazd i wezwał Ukraińców do walki z rosyjską agresją, prosząc o Bożą pomoc w wygraniu bitwy. Arcybiskup Większy Kijowa i Halicz Światosław Szewczuk (Ukraiński Kościół Greckokatolicki) również potępił inwazję i napisał w Ukraińskiej Prawdzie, że ochrona Ojczyzny jest prawem naturalnym i obowiązkiem obywatelskim”

https://en.wikipedia.org/wiki/International_reactions_to_the_2022_Russian_invasion_of_Ukraine

“Z modlitwą na ustach, z miłością do Boga, do Ukrainy, do naszych bliźnich, walczymy ze złem – i zobaczymy zwycięstwo.Wzywam państwo ukraińskie, żołnierzy broniących Ukrainy i cały nasz naród o Boże błogosławieństwo!” Epifaniusz I

“Ochronę naszej ojczyzny, naszej pamięci i nadziei, dane nam przez Boga prawo do istnienia, uważamy za osobistą odpowiedzialność i święty obowiązek obywateli dzisiejszej Ukrainy”Światosław Szewczuk

https://www.pravda.com.ua/columns/2022/02/23/7325103/

Co myślicie? I Ukraina I Rosja potrzebują zbawienia. Prawosławie im tego nie zagwarantuje, więc wypadało by modlić się aby w tych chwilach strony znalazły prawdziwego Boga, Jezusa. Ich tradycje stoją im na przeszkodzie aby to zrobić. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s