Internetowi Illuminaci – część 2.

Kontynuując nasze wywody z części pierwszej, popatrzmy na detale niektórych ofert przyłączenia się do Illuminatów. Kiedy wpiszesz hasło “Illuminati“ plus ”zapisanie się“ w końcu pojawiają się poszukiwane wyniki. Każda z nich oferuje formularz wstępu do zakonu. Niekóre mają sklep gdzie możesz nabyć ich ”oryginalne“ rzeczy. Każdy ma też numer telefonu.


Wracając do oryginalnych Illuminatów Bawarskich, ich pozycje książkowe są dostępne, ale trzeba przy większości przypadków znać język niemiecki. Nieliczne pozycje są dostępne po angielsku. To sprawia, że trzeba się natrudzić by dotrzeć do oryginałów.


https://archive.org/search.php?query=adam+weishaupt

Jeśli chodzi o koneksje Bawarskich Illuminatów do Polski, to znajdują się wzmianki (ten kto zna niemiecki na pewno znajdzie więcej)  o rozprzestrzenieniu się Zakonu do Warszawy. Mają istnieć listy od Illuminaty do Wielkiego Wschodu w Warszawie od prawdopodobnie ich loży zwanej ”Teodor Dobrej Rady”(Theodore of the Good Council).


Cytaty z książki pt:René Le Forestier – Les Illuminés De Bavière Et La Franc Maçonnerie Allemande autorstwa René Le Forrestiera:


“Ale wynika to z dwóch listów Weishaupta do Zwacfc CN. OS, 84, 97), z listu Knlgge do tego samego ( N * OS, 110), list od Saint-Théodore do Wielkiego Wschodu w Warszawie (GKA, IV, 117)”


“…negocjacje zakończyły się sukcesem tylko częściowo. Formalny akt unii został podpisany w marcu IS przez Wielką Lożę Wielkiego Wschodu Warszawy, która poleciła Saviolî reprezentować ją przed Świętym Dyrektoriatem Bawarii I, ale sojusz ten dotyczył tylko szeregów symbolicznych zgodnie z samym programem”


“Loża Saint-‚Théodore ogłosiła przystąpienie do obu lóż dyrektorskich i poinformował ich o szczęśliwych wynikach negocjacji z Wielkim Wschodem Warszawy…”

https://archive.org/details/leforestierlesilluminesdebaviereetlafrancmaconnerieallemande/mode/2up?q=varsovie


Inne info:


“Wielka Loża Wielkiego Wschodu Warszawy, która kontrolowała masonerię w Polsce i na Litwie, była zadowolona z uczestnictwa w federacji tylko do pierwszych trzech stopni.”


https://en.wikipedia.org/wiki/Illuminati


Aby mieć całość obrazu, należałoby przeczytać całą literaturę Zakonu. A szczególnie pozycje:


(1786) Apologie der Illuminaten, ISBN 978-3-7448-1853-7.

(1786) Vollständige Geschichte der Verfolgung der Illuminaten in Bayern.

(1786) Schilderung der Illuminaten.

(1787) Einleitung zu meiner Apologie.

(1787) Einige Originalschriften des Illuminatenordens…

(1787) Nachtrage von weitern Originalschriften…

(1787) Kurze Rechtfertigung meiner Absichten.

(1787) Nachtrag zur Rechtfertigung meiner Absichten.

(1787) Apologie des Mißvergnügens und des Übels.

(1787) Das Verbesserte System der Illuminaten.

(1788) Der ächte Illuminat, oder die wahren, unverbesserten Rituale der Illuminaten.(1795) Pythagoras, oder Betrachtungen über die geheime Welt- und Regierungs-Kunst.


Oto ich tytuły w oryginale po niemiecku. Pytanie: Jakie były koneksje Zakonu Illuminati z Wielkim Wschodem Polski w Warszawie? Na ile Illuminaci zapuścili swoje korzenie w Polsce jak i innych krajach Europy? Czy była to tylko powierzchowna znajomość? Czy obok Warszawy wiedza i rytuały rozeszły się do innych krajów Polski?


Wiemy, że zakazali Illuminatów Bawarskich w ich kraju, ale co stało się z lożami i osobami w innych krajach do których dotarli przed ich zakazem?


Oto ciekawe pytania do przemyślenia. Mamy więc temat do rozmów i przemyśleń, szczególnie gdy w naszych czasach nieustannie słyszymy słowo “Illuminati”…

Czytaj dalej:

Internetowi Illuminaci cz.3

Internetowi Illuminaci- okazja czy fałsz? cz.1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s